Safety and Health Committee

Term of Reference:

To advise the President, through VP(RT), on the formulation of safety and health policies and standards for the University, and to oversee the implementation of such policies and standards.

Constitution

Chairman: A member of staff appointed by the President upon the recommendation of VP(RT)
Ex Officio Members: Director of Facilities Management
Director of Campus Development
Director of Student Development Services
Chairman of the University Laboratory Safety Committee
University Radiation Protection Officer
University Animal Work Protection Officer
University Biological Protection Officer
University Chemical Protection Officer
University Non-ionizing Radiation Protection Officer
University Laser Protection Officer
An environmental law expert
A representative from the Staff Association
A representative from the CityU Postgraduate Association
A representative from the Students' Union
Secretary and Member: Senior Safety and Administration Manager, Facilities Management Office

Constitution and Membership

Constitution Membership Term of Office
Chairman:

A member of staff appointed by the President

Prof. CHENG Shuk Han (BMS) Since 1.5.2019
Ex-officio members:

Director of Facilities Management

Ms Brenda Lai Since 6.9.2017

Director of Campus Development

Mr T K Chan Since 1.1.2017

Director of Student Development Services

Dr Tim Wong Since 25.3.2014

Chairman of the University Laboratory Safety Committee

Prof H L Kwong Since 29.6.2018

University Radiation Protection Officer

Prof Peter Yu (PHY)

University Animal Work Protection Officer

Dr LIU Kai (PH) Since 27.3.2019

University Biological Protection Officer

Dr Richard Kong (CHEM) Since 1.9.2003

University Chemical Protection Officer

Dr Vincent Ko (CHEM)

University Non-ionizing Radiation Protection Officer

Dr W S Chan (EE) Since 15.9.2014

University Laser Protection Officer

Dr Dennis Lo (PHY) Since 1.6.2018

An environmental law expert

Vacant

A representative from the Staff Association

Vacant

A representative from the Students' Union

Mr Issac Chan Since 27.3.2019

A representative from the CUPA

Miss LI Yizhe Since 12.4.2019
Secretary and Member:

Senior Safety and Administration Manager

Mr W K Leung (FMO)

as at 1 May 2019